PRZEWODNIK UIMLA POLECA: WYSOKIE TAURY"Pojechać w Alpy" - hasło, które niejednemu górskiemu turyście chodzi po głowie, zwłaszcza jeśli spędził już kilka sezonów na poznawaniu polskich gór od Karkonoszy przez Tatry po Bieszczady.

A jeśli w Alpy, to gdzie? Od czego zacząć?

Myślę, że ciekawą opcją jest rozpoczęcie alpejskiej przygody od wizyty w austriackich Wysokich Taurach. Przy sprzyjającej pogodzie góry te zaspokoją potrzebę pięknych widoków, obcowania z dziką fauną i florą, a i sieć znakowanych szlaków turystycznych pozwoli zmęczyć się tak mocno jak tego potrzebujemy.

Zaletą Wysokich Taurów jest stosunkowo niewielka odległość od granic naszego kraju. Żeby tam dotrzeć trzeba kierować się na Salzburg i dalej na południe. Zresztą krajobraz widziany z okna samochodu nie pozostawi nam wątpliwości: wjeżdżamy w najwyższe austriackie góry. Bazą wypadową do wyjść w góry mogą być okolice Zel am See czy Kaprun po stronie północnej masywu. Po stronie południowej ciekawymi miejscowościami położonymi u stóp Taurów są Kals, Matrei lub Heiligenblut.

Wysokie Taury w sezonie letnim mają do zaoferowania liczne atrakcje w postaci szlaków pieszych i rowerowych, a także schronisk położonych w zróżnicowanym terenie - od den dolin po wysokie przełęcze. Widokowe szczyty, lodowce, piękne wodospady, dzikie zwierzęta, a wszystko to w zasięgu kilkugodzinnej wycieczki. Amatorom mniejszego wysiłku polecam czynne przez cały sezon liczne koleje linowe pozwalające w błyskawicznym tempie znaleźć się wśród skał i lodowców na wysokości nawet powyżej 3000 m n.p.m. 

Jedną z największych atrakcji regionu jest Großglockner-Hochalpenstraße – najwyższej położona droga samochodowa o utwardzonej nawierzchni w Austrii. Pokonać ją można samochodem, motorem lub rowerem - w każdej z tych opcji widoki będą zapierały dech w piersi podczas postojów na punktach widokowych. Ponadto widok świstaka czy koziorożca przechodzącego przez tę drogę nie należy do rzadkości.

Ciekawostką przyrodniczą, którą koniecznie trzeba zobaczyć są Wodospady Krimml (Krimmler Wasserfälle), jedne z najwyższych w Europie. Ponadto nie lada atrakcją jest spacer najwyżej położonym (ok 2250 m n.p.m.) mostem linowym w Europie, w okolicy szczytu Stubnerkogel nad Bad Gastein. Jeśli jesteśmy rządni wrażeń wysokogórskich, możemy, najlepiej pod okiem doświadczonego przewodnika, spróbować swoich sił w starciu z najwyższą górą Wysokich Taurów - Wielkim Dzwonnikiem (Grossglockner 3798 m n.p.m.).

Wszystkich chętnych zapraszam na wspólny wyjazd w Taury Wysokie - informację o aktualnych terminach wyjazdów przekaże droga mailową :)

Pozdrawiam,
Andrzej


Komentarze